28 Ekim 1957 tarinde doğan Musa Qasımlı, Azerbaycan ve Sovyet tarihçi, araştırmacı, 4. Ve 5. Dönem Azerbaycan Milli Meclisi’nde milletvekilliği yapmıştır ve Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Kafkas Araştırmaları Enstitüsü Müdürü’dür.

1974 yılında ikinici öğretimi üstün başarıyla bitirip aynı yıl, şimdiki adı Bakü Devlet üniversitesi olan o zamanki adıyla Azerbaycan Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü’ne girmiş ve 1979’da onur derecesiyle mezun olmuştur. Azerbaycan’da tarih biliminde doktora sahibi en genç kişi olmuştur döneminde. Şu anda Bakü Devlet Üniversitesi Avrupa Ülkeleri ve Amerika Yeni ve Modern Çağ Tarihi Departmanı’nda profesörlük görevini sürdürmektedir. Milli Meclis Bilim ve Eğitim Komitesi üyesidir. Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi (ANAS) heyeti kararıyla 27 Ocak 2016’da Kafkas Araştırmaları Merkezi Müdürü olarak atanmıştır.

Azerbaycan, Rusya, Türkiye, Kazakistan, Kıbrıs, Amerika, İran, Arjantin, Polonya, Makedonya ve Moldova gibi birçok ülkede yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışmaları vardır.