1955 yılında Refahiye/Erzincan’da doğdu. İlk, Orta, Lise öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Ankara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimine müteâkip 1989’da Yar. Doç. Dr. ; 2001 yılında Doç. Dr. ; 2007’de Prof. Dr. oldu.

1978 yılından 2014 yılına kadar, kesintisiz olarak her kademede yöneticilik yaptı. Bu görevlerden bazıları şunlardır: Lise ve Yüksek Okul’da Müdür Yard. ; Müdür Baş Yardımcısı, Mart 1981 yılından itibaren Erciyes Üniversitesi’nde Meslek Yüksek Okulu Müdür Yard. ve Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Yüksek Okulu Müdürlüğü, Erzincan Eğitim Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı, Sınıf Öğretmenliği Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı ve 2007-2014 yılları arasında Rektör Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Fransa’nın Paris ve Orleans Üniversiteleri; Kazakistan’da Alma Ata, Astana, Kızılorda, Çimkent, Türkistan Ahmet Yesevî Üniversiteleri; Azerbaycan’da Bakü, Gence, Şeki’de ve Nahcivan Üniversitesi’nde incelemelerde bulundu. Marok (Fas)’un Kazablanka’daki Hasan II. Muhammed Üniversitesi’nde ve Rabat Devlet Üniversitesi’nde değerlendirmeler yaptı. İtalya’nın Sicilya Özerk bölgesindeki Palermo’da iş birliği çalışmalarında bulundu.
Erzincan Üniversitesi’nin Sosyal Bilimler alanında 2014 Yılı Bilim ve Sanat Ödülü’nü aldı.

1840-1940 yılları arasındaki Tarihî olaylar ile ilgili 17 kitap ve Elliyi aşkın makale ve bir çok ulusal, Otuz’dan fazla Uluslararası Tebliği bulunmaktadır. Çalışmalarına, yerli ve yabanci kaynaklarda Beşyüz’ün üzerinde atıf yapıldı.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Aslî Üyesi, Askerî Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı Üyesi ve ASAM Üyesidir.